Požár sýpky v Čejči

31.12.2012 16:54

Škodu předběžně odhadnutou na 10 milionů korun dnes v noci způsobil požár sýpky v Čejči na Hodonínsku. Hasiči požár likvidovali téměř 9 hodin. Plameny šlehající ze spodní části čtyřpatrové budovy u silnice č. 380 zpozorovala a ve 23.42 hodin na tísňovou linku hasičů ohlásila okolo projíždějící řidička auta. Protože požár vzápětí hlásili další lidé z okolí a při příjezdu prvních jednotek se oheň šířil na celou rozlehlou budovu, krajské operační a informační středisko HZS JmK vyhlásilo druhý stupeň poplachu. Na místo vyjelo deset jednotek hasičů – profesionální jednotka ze stanice v Hodoníně a dobrovolné jednotky z Čejče, Hovoran, Krumvíře, Klobouk, Kobylí, Brumovic, Šardic, Čejkovic a Násedlovic. Protože požární technika částečně zablokovala frekventovanou silnici Brno-Hodonín, o řízení a usměrňování dopravy hasiči požádali policisty. K vypnutí přívodu el. proudu povolali techniky rozvodných závodů. K posílení zasahující požární techniky a k zajištění stravy pro hasiče na místo v průběhu noci vyjela ještě jednotka ze stanice v Břeclavi s automobilovým žebříkem a další jednotka ze stanice v Bauerově ulici v Brně.

Proti ohni, který zasáhl celý objekt o půdorysu 60 krát 12 metrů a vysoký 15 metrů, hasiči ze země i pomocí výškové techniky postupně nasadili 10 vodních proudů. Nádrže cisteren doplňovali z několika vodních zdrojů v obci. Kromě hašení hořící sýpky hasiči také chránili sousední budovu základní školy. Po zřícení prohořelých stropů a střešní konstrukce sýpky se požár podařilo ve 3.05 hodin dostat pod kontrolu. I když část jednotek ukončila zásah a vrátila se na základny, hasiči ještě krátce po 3. hodině požářiště prolévali sedmi vodními proudy. Protože voda stékala na sousední silnici, k posypání namrzlé vozovky hasiči povolali silničáře.

Likvidaci požáru po dohašení lokálních ohnisek hoření a závěrečném průzkumu objektu sýpky i sousední základní školy hasiči po téměř devítihodinovém zásahu ukončili v 8.30 hodin ráno. Ke střežení požářiště na místě dalších 48 hodin zůstala místní dobrovolná jednotka. K posouzení stability objektu, ze kterého zůstaly jen obvodové zdi, byl přivolán statik.

Zhruba 200 let starou budovu požár zničil, uvnitř shořelo také uložené osivo, zrní, krmný šrot, oheň sežehl i zemědělské stroje a elektrické vedení. Silný žár poškodil také plastová okna a vchodové dveře sousední školy, sálavé teplo částečně poničilo i dvě zásahová vozidla hasičů. Při náročném zásahu, které se postupně zúčastnilo 82 hasičů se 17 zásahovými vozidly, nebyl nikdo zraněn. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK, který si k šetření přizval policejní experty.    

 

Více na https://www.firebrno.cz/pozar-sypky-zpusobil-milionove-skody