Požární sport a TFA

Na těchto stránkách naleznete vše co se týká požárního sportu a plánovaných soutěží.

Pravidla požárního sportu a GP Hodonín najdete v sekci Dokumenty/Sport

 

Krajské kolo JMK v TFA Strážnice 

I. Krajské kolo JMK v disciplínách TFA se uskutečnilo 20. srpna 2016 v areálu střední školy Strážnice.

Propozice souteže

 Výsledková listina 

 

I. Krajské kolo JMK v disciplínách TFA

V sobotu 20. srpna přivítal areál střední školy ve Strážnici účastníky I. Krajského kola JMK v disciplínách TFA. Krajského kola se zúčastnilo 20 závodníků z Krajského sdružení hasičů JMK. Z hostů přijali pozvání místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ing. Zdeněk Škromach, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek, ředitel HZS JMK plk.,Ing. Jiří Pelikán, delegace hasičů trnavského kraje vedenou p. Martou Hurbanisovou, místostarosta města Strážnice, ředitelka střední školy, v jejíchž prostorách soutěž probíhala, představitele zúčastněných okresních sdružení a další.

Soutěž byla připravena dle oficiálních pravidel TFA v souladu s propozicemi na Mistrovství ČR v TFA. 

Na závodníky tak čekala spousta těžkých úkolů, především pak 2. úsek s figurínou a třímetrovou bariérou. Právě tento úsek se tak stal osudný pro polovinu závodníků.

Po součtu časů se vítězem v kategorii mužů nad 35 let stal s půlminutovým náskokem Tomáš Máca z Brna -Slatiny. V kategorii do 35 let se na postupové čtvrté místo dostal Vojtěch Vágner ze Senetářova, bronz urval Martin Novotný z Olešnice, druhý v pořadí dokončil Jaroslav Škorpík z Olešnice a vítězem krajského přeboru se stal Michal Skřivánek z Rohatce.

Vítěz Michal Skřivánek zhodnotil celou soutěž slovy: „Trať ve Strážnici byla jedním slovem pekelná. Nicméně i přesto jsem odevzdal přesně to, co jsem měl natrénováno aspoň tedy po fyzické stránce. Po technické stránce to pak v mém podání nebylo nikterak oslnivé, předvedl jsem řadu menších chyb. Na krajské soutěži to sice na výhru a postup stačilo, ale na MČR budou přesně tyto chybičky rozhodovat a proto budu pracovat na jejich odstranění. Celkově jsem zažil jednu z těch kvalitnějších soutěží TFA co do přípravy. Organizátoři zapracovali a vytvořili odpovídající zázemí v pěkném areálu, za což jim patří velké dík.“

Postupujícím přejeme hodně sil do závodu ve Štramberku, kde se 1. 10. 2016 uskuteční Mistrovství ČR a všem ostatním patří velké poděkování za obrovské nasazení a odhodlání v tomto těžkém závodu.

 

Tomáš Sklenák

vedoucí kanceláře SH ČMS okres Hodonín

 

TFA na okrese Hodonín

Víte, co je to TFA? Někteří členové SH ČMS okresu Hodonín se naplno věnují závodům TFA. 

 

Jedním soutěžícím, který se věnuje TFA je Michal Skřivánek z Rohatce. Michal se pravidelně připravuje na závody a teké závodí. Aktuální přehled jeho výsledků naleznete na stránkách SDH Rohatec www.hasici.rohatec.cz/sport.

 

Jednotlivé soutěže se od sebe liší, ale vždy mají stejnou podstatu. 

 

 

 

TFA podle mezinárodních pravidel

Soutěže TFA jsou soutěží pro jednotlivce a to pro ženy i muže od 18 let. Disciplína TFA, volně přeloženo z anglického jazyka znamená „nejtvrdší hasič přežije“.

TFA se řídí specifickými mezinárodními pravidly (https://www.dh.cz/dokumenty/souteze/tfa/pravidla%20tfa.pdf)

 

Celá soutěž se skládá ze čtyř úseků:

 

·         průběh 1. úseku

od startovní čáry soutěžící běží na stanovenou vzdálenost k přistavené CAS (PS), k ní na výstupy připojí dvě hadicová vedení půlspojkami B. Následně obě hadicová vedení, uchopí za proudnice a bez rozpojení rozvine tak, aby mohl položit obě proudnice na značky umístěné ve stanovené vzdálenosti od CAS (PS). Poté se přesune po trati a smotá dvě hadice B, položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu.

 

·         průběh 2. úseku

od startovní čáry soutěžící běží k Hammer boxu, uchopí obouruční palici a provede X úderů do jeho konstrukce, běží k tunelu, uchopí 20 kg závaží a pronese ho tunelem, oběhne kužel cca 5 m vzdálený od konce tunelu a stejnou trasou vrátí závaží zpět na místo, doběhne k figuríně, uchopí ji a přemístí koridorem do stanovené vzdálenosti a kolem kuželu zpět a položí ji na stanovené místo, běží k bariéře, překoná ji a doběhne do cíle úseku.

 

·         průběh 3. úseku

soutěžící po startu postupně dopraví 4 ks žebříků k lešení, o které je opře, vystoupá po pevném žebříku do určeného NP, pomocí lana vytáhne a odloží břemeno na plošinu lešení a sestoupí zpět na zem a pokud je použito jistící zařízení, odepne se od něj. (Je-li místo lešení s pevným žebříkem použita cvičná věž nebo lešení se schodištěm, po opření žebříků uchopí dvě 15 kg závaží, vystoupí do určeného NP, odloží závaží, pomocí lana vytáhne a odloží břemeno na plošinu, uchopí znovu závaží, snese je po schodišti na zem a odloží je na původní místo.) Běží k monitoru a spojí proudnici B s monitorem. Poté pokračuje do cíle úseku.

 

·         průběh 4. úseku

soutěžící po startu běží do výškové budovy, kde pokračuje výstupem po schodech po značené trase do cíle ve stanoveném NP – zpravidla 5 až 8 pater.